Jak się uczyć, aby się nauczyć…

To pytanie pojawia się często, szczególnie podczas pracy z nowym kursantem. Bazując na własnym doświadczeniu i na wieloletniej obserwacji osób, które uczyłam i uczę, chciałabym podzielić się paroma spostrzeżeniami dotyczącymi efektywności i skuteczności nauki języka obcego.
1. Po pierwsze: miej cel! Nauka dla samej nauki nie ma większego sensu i szybko się znudzi. Jeśli nie masz wyznaczonego konkretnego celu, przy pierwszych trudnościach raczej polegniesz. Niezależnie od tego jaki to cel ( certyfikat językowy, udowodnienie sobie, że potrafię się nauczyć francuskiego, chęć rozumienia piosenek po francusku, zaliczenie lektoratu z francuskiego na studiach, otrzymanie pracy, która wymaga znajomości francuskiego itd, itp…) zwerbalizuj go, powtarzaj sobie za każdym razem, kiedy siadasz do lekcji i przypominaj sobie często.
2. Systematyczność – słowo „klucz” w uczeniu się języka obcego.                                                                             Stara maksyma mówi :” Repetitio mater studiorum est” i rzeczywiście powtarzalność, regularność są niezbędne do skutecznej nauki. Teoria teorią a jak to osiągnąć w praktyce? Stosuj niewielkie, ale regularne dawki. Ustal sobie np. 15 minut dziennie francuskiego, ale CODZIENNIE. To dużo lepsze, niż jednorazowe, tygodniowe dwugodzinne zrywy, po których niewiele zostaje w głowie. Małe dawki języka są łatwe do zapamiętania a ich skuteczność jest ogromna!
3. Od łatwiejszego, do trudniejszego! Niby sprawa oczywista a jednak nie do końca…Niejednokrotnie spotykałam osoby, które miały problemy z odmianą podstawowych czasowników w czasie teraźniejszym, ale usilnie zabierały się za subjonctif. Jest to niepotrzebna strata czasu i energii. Zgodnie z prawami naszego umysłu ucząc się, nadbudowujemy rzeczy trudniejsze na te łatwiejsze, ale owe łatwiejsze, podstawowe, bazowe, muszą już być w naszej głowie! Nie ma więc sensu skakać po podręczniku z gramatyki i próbować zrozumieć np. następstwo czasów, czy uzgadnianie imiesłowów, jeśli nie ma się opanowanych spraw podstawowych.
4. Urozmaicenie! Znudzenie jest wrogiem każdego ludzkiego działania, ale znudzenie podczas nauki języka obcego jest zmorą, która praktycznie uniemożliwia postępy. Ucząc się zatem rozwijaj jednocześnie cztery sprawności:  słuchanie, czytanie, mówienie i pisanie. W praktyce może to wyglądać tak, że codziennie skupiasz się na jednej sprawności. Jednego dnia np. słuchasz radia francuskiego, drugiego przeglądasz interesującego Cię bloga po francusku, trzeciego odbywasz lekcję, podczas której dajesz z siebie wszystko i mówisz jak najwięcej, czwartego piszesz mejla po francusku…Różnorodność szybko przynosi oczekiwany efekt i metodę opartą na urozmaiceniu stosuje właściwie wobec wszystkich moich kursantów. Jeśli ktoś połączy sam systematyczność i różnorodność, na efekty nie trzeba będzie długo czekać.
5. Równowaga. Równowaga podczas nauki języka obcego polega na łączeniu treningu i zakuwania, z rekreacją językową. Na czym polega owa rekreacja? Jest to nic innego, jak połączenie nauki języka z tym, co Cię interesuje. Lubisz hodowlę kwiatów doniczkowych? Czytaj PO FRANCUSKU, ze słownikiem w ręce, strony o uprawie roślin. Uwielbiasz gotować? Znajdź bloga pisanego po francusku o tajnikach kuchni francuskiej,  pieczeniu ciasteczek, czy ekologicznej kuchni. Jesteś młodą mamą i szukasz porad dotyczących pielęgnacji swego maleństwa? Spróbuj czytać francuskie stronki na ten temat! Owa równowaga, czyli połączenie nauki z przyjemnością sprawia, że nauka języka staje się naprawdę przyjemna i przychodzi jakby mimochodem.
Na koniec chcę Ci powiedzieć, że nauka języka jest łatwa, tylko musisz w to uwierzyć! Jeśli zastosujesz powyższe metody, nie może się nie udać! Połączenie systematyczności, urozmaicenia i równowagi oraz stopniowanie trudności i cel, który przyświeca Twojemu uczeniu sprawią, że będziesz widział efekty swojej pracy i odczujesz coś, co każdemu podnosi morale : samozadowolenie i dumę z samego siebie. Warto!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s